Üzüntü içinde duyuruyoruz …

Oda Üyelerimize Ve Tüm İnternet Kafe Esnaflarımıza, 

Üzüntü içinde duyuruyoruz…

Ülkemiz adına ne büyük bir talihsizliktir ki; binbir çeşit sıkıntı ile zaraki ayakta kalmaya çalışan İnternet Kafe sektörünün sonunu getireceği aşikâr olan “sözde yeni” bir yönetmelik 11.04.2017 Tarih ve 30035 Sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

DEĞERLİ ESNAF DOSTLARIM,

Türkiye için İnternet Kafe modeli oluşturmak amacıyla 2011 yılında ve akabinde aralıksız sürdürdüğümüz girişimlerimiz neticesinde 2013 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bkanlığınca önemli çalışmalar yapıldı. O günlerde bu çalışmalar hakkında üyelerimizi sık sık bilgilendirdik. Bakanlık ve odamız nezdinde aylarca devam eden (büyük emek sarf ettiğimiz) çalışmalar meyvelerini veremek üzereyken; ilk olarak 17/25 Aralık'ta sekteye uğradık. Devlet işleyişi bozuldu. Çalışmaların devam etmesini sağlamak bir yana dursun, Bakanlıkta bizi dinleyecek bir tek muhattap dahi bulamadık.

2014 Yılında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü görevine asaleten (yeni) atanan Sayın Necmettin ERKAN'a;  Aralık 2014 tarihinden Mayıs 2016 tarihine kadar geçen sürede Aile Bakanlığında yapılan çalışmaları anlattık. Yanyana geldiğimiz her fırsatı değerlendirerek esnaflarımızın çileye dönüşen sorunlarını ve çözüm yollarını en ince ayrıntılarına kadar ilettik. Aklın yolu birdir, Genel Müdürümüz hedeflediğimiz İnternet Kafe modelini net şekilde anladı ve esnaflarımız için elen geleni yapacağına söz verdi. Son görüşmemizde ise birkaç ay içinde düzenlenecek bir çalıştay ile yeni Yönetmelik için ilk adımın atılmasına karar aldık. İyi şeylerin olacağını ümit ederek çalıştayda sunacağımız raporları hazırlamaya başladık. Çalışmamız sürerken vatan haini FETÖ elebaşının ve ihanet çetesinin ülkemize yönelik kanlı istila girişimiyle sarsıldık. Bizim hayır düşündüğümüzde bir şer, şer düşündüğümüzde bir hayır olabilir, Allah (cc) bilir, biz bilmeyiz dedik. dedik. Zira FETÖ Paralel Devlet Yapılanmasının sektörümüze yönelik "linç girişimi" etkilerinin de yok olacağını zannetmiş, hayra yorabiliriz demiştik! Ne de olsa BTK ile de görüşmüştük, yeni yönetmelik çalıştay yapılmadan ve görüşlerimiz alınmadan yayımlanmyacaktı...

15 Temmuzdan sonraki süreçte İnternet kafelerle ilgili yayımlanacak yeni yönetmeliğin “çağa yakışan kurallarla” yayımlanması için çabaladık. Çocuklarımız ve gençlerimizin hak ettikleri nitelikli İnternet Salonlarını hayata geçirecek, mekânlarımızı “Bilişim Fuarlarına” dönüştürüleceğine inandık. Bu itibarla Bakanlıkları ve ilgili Kurumları defalarca bilgilendirdik. Sektörümüzün, Ülkemize ve topluma faydalı halde gelişmesini sağlamak için alınması gereken tüm tedbirleri tek tek sıraladık. Sorun olarak görülen hususlara çözüm önerilerimizi tek tek açıkladık, hayata geçirilmelerini talep ettik.

Üzerine basarak bir kez daha ifade ediyorum. Odanız Başkanlığında bulunduğumuz 7 Yıl boyunca çeşitli fırsatlar inşa ederek, ayrıca önümüze çıkan her fırsatı da kaçırmadan değerlendirerek;  Ankara’da ilgili birimlere sorunlarımızı ve çözüm yollarını defalarca anlattık, anlattık anlattık. Sektörümüzün Devlet eliyle kalitesizliğin içine itildiğini, FETÖ-PDY’nın sektörümüz üzerindeki kumpasını ve olumsuz etkilerini, özellikle de çocuklarımız ve gençlerimizin iyiliği için İnternet Kafe sektörünün dikkat ve özenle ele alınması gerektiğini hazırladığımız bir raporda gerekçeleriyle birlikte açıkladık, anlattık.

Şimdi anlıyoruz ki bizi hiç dinlememişler!  Çünkü bize verilen cevap;  hukuk garabetleriyle dolu olan eski yönetmeliğin bir kopyasını yayımlamak şeklinde olmuştur. Bu yetmiyormuş gibi bir de her bir İnternet Salonu için 4.000 ila 10.000 TL arasında maliyet gerektiren ek kural önümüze konmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Devletimize yakıştıramadığımız ve esnafımız nezdinde de büyük hayal kırıklığı yaratan sözde yeni, fakat özde tarih öncesi devirden kalan bu yönetmeliği şiddetle RED ediyoruz.

BU GİDİŞATA ARTIK KESİN HALDE SON VERMEK ZORUNDAYIZ.

ARKADAŞLAR;  BUNUN İÇİN BİRLEŞİYOR VE BUNDAN BÖYLE HEP BİRLİKTE HAREKET EDİYORUZ.

Bu noktadan sonra;   zulüm altında ezilen İnternet Kafe Esnafımızın imdat çığlıklarına ve İİK Oda Başkanlığımızın çözüm önerilerine kulak tıkayan siyasilere, bürokratlara ve özellikle medyaya kendimizi zorla da olsa dinletmemiz gerektiği gerçeğiyle karşı karşıyayız.  Aksi takdirde sektörümüz ve esnaflarımız için hiçbir suretle geri dönüşü olmayan “kısa sürede yok oluş devrine” gireceğimiz kesindir. 

İstanbul İnternet Kafecileri Esnaf Odası Olarak;

  • 1) Hukuk yoluyla hak arama sürecini başlattık.  Yönetmeliğin iptali için meşru yollardan hukuk mücadelemizi vereceğiz. Ancak hukuk yolu uzun ve meşakkatli bir süreç. Bizim ise belkide yıllarca sürecek bir davadan “netice” bekleyecek zamanımız yok.
  • 2) Esnafımızın Online sistemler üzerinde örgütleyeceğiz, gerekli yerlere toplu halde binlerce e-posta, telefon ve yazılı şikâyetler ileteceğiz. Bunun için gerekli yazılım ve ortamları 11.04.2017 tarihi itibariyle hazırlamaya başlamıştık. Ve yazılım artık hazır. Net-Evi Bülten Yazılımını http://www.iiko.org.tr/neteviftp/Net-Evi-Bulten-V2.rar Linkinden indirebilirsiniz. Yazılımın kullanımıyla ilgili ayrıntılı bilgileri bir süre sonra esnafımızla paylaşacağız.
  • 3) İstanbul ilinde tüm esnaflarımız Oda çatımız altında örgütlenmelidir. Bu itibarla tepkimizi üst düzeyde göstermeye yönelik toplantılar düzenleyeceğiz. Bu toplantılarda alınacak kararları Devletin en üst makamlarına ve ilgililere tek tek ileteceğiz.

Dostlarım,

Artık Yeter! Yukarıda belirttiğimiz 2 ve 3 numaralı maddelerde (iki eliniz kanda da olsa) katılım sağlamalısınız. 17 Yıl boyunca tepemizde dolaşan kara bulutları ancak hep beraber el birliğiyle def edebiliriz. Biz esnafların üzerine isnat edilen “Pornocu” , “Terörist” , “Kumarcı” , “Zehir Tüccarı” , “Çocuk İstismarcısı” gibi iftira niteliğindeki iğrenç yakıştırmalara bundan sonra asla boyun eğmeyeceğimizi; gâvura bile reva görülmeyen, din-iman ile de bağdaşmayan hak etmediğimiz uygulamalara bundan böyle asla sessiz kalmayacağımızı birlik içinde göstermek zorundayız.

Kayıtsız şartsız desteklerinizi bekliyorum.  Saygılarımla.

Metin BALTAOĞLU

Oda Başkanı

Haber Bülteni Aboneliği

captcha 

İletişim

map1
Adres: Osmanağa Mah. Halitağa Cad. Şemsitap Sok. No:8 D:3

34714 Kadıköy/ İST.

İstanbul
İnternet Kafecileri
Esnaf Odası Başkanlığı

  (+90) 0216 345 69 00

  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.