1'inci İnternet Kafeler Sempozyumu ASP Bakanlığımızın Desteğiyle Gerçekleşti.

İİK Oda Başkanlığının Düzenlediği Sempozyuma Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından Tam Destek.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığının desteğiyle İstanbul İnternet Kafecileri Esnaf Odası Başkanlığının (İİKO) düzenlediği 1’inci İnternet Kafeler Sempozyumu İstanbul Taksimde bir Otel de gerçekleşti.

Sempozyuma Devlet, Kurumlar ve işletmeciler üçlüsünden büyük ilgi:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sempozyuma verdiği önemi Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Ercan DOĞAN başkanlığında on beş kişilik geniş bir ekiple katılarak gösterdi. Sempozyuma katılım sağlayan

salon 300 1bir diğer bakanlık ise Sağlık Bakanlığı oldu. Halen Sağlık Bakanı danışmanı olarak görev sürdüren 22’nci dönem Milletvekili Dr. Alim TUNÇ Bakanlığı temsilen katıldı. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) hukuk uzmanı Av. Ali Osman YILMAZ da ekibiyle Sempozyuma katılanlar arasında yer aldı. İstanbul Mülki Amirliklerinin de etkin halde katılım sağladıkları Sempozyum beş saat sürdü. TİCOM dan Füsun Sarp NEBİL, Bilişim Hukuku Uzamanı Av. Gökhan AHİ ve Bilişim Muhabirleri Dernek Başkanı Musa SAVAŞ yaptıkları konuşmalarda önemli konulara temas ettiler. Belirli sayıda işletmecinin davet edildiği Sempozyuma Antalya, Denizli, Muğla gibi illerden esnafların katılması da oldukça dikkat çekiciydi.

SEMPOZYUMDAN NOTLAR:

alim tunc 300Dr. Alim TUNÇ’dan birlik olun çağrısı:

Kısa bir konuşma yapan Dr. Alim TUNÇ, 2006 yılında Mecliste kurdukları İnternet Kafeler komisyonunda alınan kararlardan birinin de İİK Odasının kurulması olduğunu hatırlattı. O günlerde yaşanan sorunların zeminin kaydığını, bu gün farklı sorunlarla da karşılaşıldığını söyledi. ASP Bakanlığının İnternet Kafeler konusunu ele almasının doğru bir tercih ve çok önemli bir gelişme olduğuna değinen TUNÇ, farklı Bakanlıkları ilgilendiren konuların da olduğunu ve ASP Bakanlığının sorunların çözülmesinde lokomotif görevini üstleneceğini söyledi. ASP Bakanı ve değerli bürokratlarının konu üzerinde var gücüyle çalıştıklarını, sorunların önemli bir kısmının kısa süre içinde çözüleceğine inandığını ifade etti.

Yapılan bu toplantı için çok geç kalındığına da işaret eden Dr. Alim TUNÇ işletmecilere şöyle seslendi “bulunduğunuz odaya destek vermeniz lazım, onlarla iletişim kurmanız lazım, onların gücünü arttırmanız gerekir ki onlarda bürokraside ve Bakanlıklarda daha güçlü olabilsinler” dedi. Odaların da bu süreçte eğitim ağırlıklı projeler üzerinde çalışması gerektiğini söyleyen TUNÇ, hem işletmecilerin hem de Denetimde görevli olanların ilgili eğitimleri üstlenmeleri gerektiğini dile getirerek bu yolla sorunların aşılabileceğini ifade etti. Sorunların aşılması için Meslek odalarının güçlü olmaları gerektiğinin bir kere daha altını çizen TUNÇ “Başbakanımızın da söylediği gibi bir olacağız, iri olacağız ve diri olacağız” dedi.

 ASP Bakanı Fatma ŞAHİN İnternet Kafeleri Önemsiyor:

ercan dogan 300Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Ercan DOĞAN; İnternet Kafelerle ilgili Bakanlığın çalışma alanına giren ve kendi koordinasyonları altında yürütülen faaliyetlerle ilgili dikkat çeken bilgilendirmelerde bulundu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sayın Fatma ŞAHİN’in emir ve talimatlarına istinaden Şubat ayından bu yana internet kafeler konusunu çalışıyor. ATH Gen.Müd.Yrd. Ercan DOĞAN konunun bizzat Sayın Bakan Fatma ŞAHİN tarafından takip edildiğini söyledi. Bu konuya gerçekten çok önem verdiğini ve her fırsatta hangi aşamada olunduğunu ve nereye gelindiğini ısrarla takip ettiğini de ifade etti. 22.000 İnternet kafede 700 Bin bilgisayar olduğunu, çoğunluğu gençler ve çocuklardan oluşan ve günlük 5 milyon insana hizmet veren bir sektörün söz konusu olduğunu vurgulayan DOĞAN “İ-Kafelerin çocuklarımızın ve gençlerimizin psiko-sosyal ve fizyolojik sağlıklarına zarar vermeyecek alt yapı ve donanıma sahip yerler olmalarını arzu ediyoruz” dedi.

Aile Dostu İnternet Kafeler yolda:

Bakan Fatma ŞAHİN, İ-kafelerin ailelerin çocuklarıyla gidebileceği ve nitelikli vakit geçirebilecekleri “Aile Dostu Mekanlar” olmasını arzu ediyor. Konuyla ilgili STK’larla birlik ve uyum içinde çalışmaya özen gösterdiklerini anlatan Ercan DOĞAN, İstanbul, Ankara ve Diyarbakır Odalarıyla kapsamlı çalışmalarda bulunduklarını anlattı. Çalışmalar sürecinde sektörle alakalı 5 önemli sorun tespit ettiklerini belirtti.

İnternet Kafelerin sorunları çözülecek:

Sorunların çözülmesi amacıyla Ulusal eylem planı hazırladıklarının altını çizen Ercan DOĞAN halen bu taslak üzerinde ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla çalıştıklarını ve daha fazla nasıl iyileştirebileceği üzerinde çalışıldığını söyledi. İnternet kafecileri de burada işin içine kattıklarını, işletmecilerin arzu ve isteklerinin de hayata geçmesini temenni ettiklerini ifade etti.

Sektör çalışanları en çok haklarında ki olumsuz algıdan şikâyetçi:

Sektör mensuplarıyla yaptıkları görüşmelerde işletmecilerin en çok olumsuz algıdan şikâyetçi olduğunu tespit ettiklerini anlatan Ercan DOĞAN; niyetlerinin internet kafeleri kötülemek olmadığının altını çizdi. Bu konuda Bakanlık bünyesinde kamu spotu çalışması yapıldığını, çalışma hakkında Meslek Odalarının da görüşlerinin alındığını anlattı. Meslek odası temsilcilerinin Spot çalışmasının içeriğini olumlu bulmadığını ve çalışmayı kenara koyup Meslek Odalarının önerileri doğrultusunda yeni bir çalışma üzerine çalıştıklarını ifade etti. DOĞAN İnternet kafelerin algısının yapılacak çalışmalar neticesinde zamanla düzeleceğini söyledi.

ali osman yilmaz 300 İnternet kafe işletmecilerine özel; farklılık ve farkındalık yaratacak bir eğitim geliyor:

Milli eğitim Bakanlığı TİB ve ASP Bakanlığının koordine halde çalıştığını ve Meslek örgütlerinden gelen görüşler doğrultusunda yeni bir müfredat ve eğitim sisteminin şekillendiğini ifade etti. Eğiticilerin Milli Eğitim Bakanlığı İçişleri Bakanlığı ASP Bakanlığı TİB ve İlgili Odalardan seçileceklerini belitti. Verilecek eğitimlerin ilerde zorunlu hale geleceğini ve sadece mevzuat anlatmakla sınırlı kalınmayacağını vurgulayan DOĞAN “Örnek olarak işletmelere gelen müşterilerin madde bağımlısı ya da satıcısı olduğu ancak tecrübelerle bilinebilir. Bu eğitimlerde bu kişileri tanımanın yolları öğretilecek. Bu yolla işletmeciler bu tür insanları tanıyıp mekânlarına almadıkları takdirde internet kafeler daha güvenli yerler haline gelecek. Ailelerde ‘İnternet kafeci kendi çocuğuna gösterdiği hassasiyeti bizim çocuğumuzda gösterecek’ düşüncesi oluşacaktır. Aileler çocuklarını rahatlıkla gönderip teslim edebilir. ASP Bakanlığı olarak hayata geçmesini arzuladığımız işletmeci profili, işte böyle bir işletmeci profili” dedi.

6 Milyon Kişi İnternet Kafeler Konusunda doğru bilgiyle donatılacak.

ASP Bakanlığı bünyesinde hayata geçirilen Aile eğitim programından da kısaca bahseden Ercan Doğan; eğitim programının 25 ülke örneğinden esas alındığını ve 200 uzmanın katılımıyla kendi yapımıza uygun olarak hazırlandığını anlattı. Programın 23 modül 173 üniteden oluştuğunu ve programa Dijital Okur Yazarlık adıyla yeni bir modül ekleyeceklerini söyledi. Bu modülün içinde internet kalerle ilgili bölümlerin olduğunu açıkladı. ASP bakanlığının eğitim faaliyetleri kapsamında çeşitli eğitimler verdiğini, 2018 yılı sonuna kadar 6 milyon kişiye eğitim vereceklerini, her eğitimin başında içinde internet kafelerle ilgili bilgilerin olduğu bir dakikalık kısa süreli filmler sunacaklarını ifade etti. İnternet kafelerin arzulanan seviyede olması ve ailelerin rahatlıkla çocuklarını bırakabilmeleri için kısa süreli video programları olacağını söyledi.

İnternet Kafeler, Annelerin dijital okuryazarlık eğitiminde etkin rol üstlenecek.

İnternet kafelerin Aile Dostu Mekânlar Haline gelmesini istediklerini belirten Ercan Doğan bu noktada internet kafelerden beklentileri olduğunu, işletmelerin kendi bölgelerinde ailelere yönelik ücretsiz ya da düşük ücretli eğitimler düzenleyebileceğini, böylelikle Annelerin dijital okuryazarlık seviyesinin yükseltilmesine katkı sağlayan işletmelerin topluma daha faydalı olacağını ve işbirliğinin genişleyeceğini söyledi.

baltaoglu 300İnternet Kafe Meslek Örgütlerinden Bakanlığa tam destek.

İstanbul İnternet Kafeciler Esnaf Odası Başkanlığı ASP Bakanlığı bünyesinde yürütülen çalışmalara büyük bir dikkat ve özenle katkı sağlıyor. İİK Esnaf Odası Başkanı Metin BALTAOĞLU düzenledikleri Sempozyumun bitiminde yaptığı açıklamada, İnternet Kafelerin yıllar boyu kötü yerler olarak algılandığını ve buna bağlı olarak işletmecilerin aleyhine yıllar boyu maddi ve manevi zararlar doğduğunu söyledi. Göreve geldikleri günden buyana öncelikle Devletin sektör hakkında “doğru bildiği yanlışları” düzeltilmek için çaba harcadıklarını anlatan Oda Başkanı Metin BALTAOĞLU, tüm internet kafe işletmecilerinin sorunun çözümünü gönülden arzu ettiklerini ve çalışmaya destek olduklarını da ifade etti. ASP Bakanı Sayın Fatma ŞAHİN’in projesinin İnternet kafeleri Ülkeye beş yıldızlı değer olarak kazandıracak nitelikte olduğunu ifade eden BALTAOĞLU, internet kafelerin kurumsal kimlik değişimine doğru giden bir yola girdiğini belirtti.

baltaoglu 200İİK Oda Başkanı Metin BALTAOĞLU süreci hızlandırmaya çalışıyor

Son üç yıldır İİK Esnaf Odasının yönetiminde olduklarını belirten Metin BALTAOĞLU,üç yıl içinde rapor halinde olan üç önemli çalışma gerçekleştirdiklerini anlattı. Başkan BALTAOĞLU; “Çalışmalarımız, Bakanlığımızın iradesini ortaya koymasıyla birlikte değerlendi, tomurcuk verdi. Bu sempozyumu gerçekleştirirken Oda Başkanlığımız ile Bakanlığımız arasında kurulan işbirliği, samimiyet ve empati ortamlarının esnaf ile yerel idareler arasında da kurulmasını hedefledik. Devletin, kamu kurum ve kuruluşları ile işletmecilere doğrudan temasını temin ederek karşılıklı bilgi akışını sağlamak da asıl hedeflerimiz arasında. Bu itibarla süreç boyunca benzer organizasyonları sıklıkla gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Yakın gelecekte pedagoglar, psikologlar, sosyal bilimciler, araştırma görevlileri gibi nabız tutan katılımcılarla konuyu farklı boyutlara taşıyacağız. İnternet kafeleri ilmi yaklaşımlarla ele alacak, ufuklarımızı genişletecek toplantılar düzenlemeyi planlıyoruz. Aile Dostu İnternet Kafeler hedefimiz ev bu hedefe ulaşma sürecini kısaltmayı amaçlıyoruz.

Sorunların kapsamı hayli geniş olmasına rağmen bu meslekte geçirdiğimiz uzun yıllar içinde çok önemli bilgi ve tecrübeler edindik. Sonuçta yaşanan tüm sorunlara doğru yaklaşımla analiz etmeyi öğrendik. Bir yanda Ülkemiz ve gençlerimizin yüksek menfaatlerini koruyup kollayan diğer yanda ise esnafımız menfaatlerini de gözeten, çağa uygun, basit ama etkili çözüm önerileri ürettik. Çalışma raporlarımızla bunların büyük bölümü Bakanlığımıza sunduk. Ayrıca sektörle ilgili akıllıca planlanmış sosyal içerik taşıyan ve ayrıca sektörün gelişimine de katkı sağlamaya yönelik projelerimiz var. Bu projeler AB ülkelerini dahi kıskandıracak nitelikte.

Gerçek demokrasilerde meslek birliklerinin talepleri ve tavsiyeleri titizlikle dikkate alınır. Bakanlığımız da bizim öneri ve taleplerimizi titizlikle dikkate aldı. Aslında bu güne kadar pek görmediğimiz ve hiç alışık olmadığımız bir süreç yaşadık. Bakanlığımız bürokratları her konuda görüşümüzü sordu, soruyor. Yapılması planlanan işe olumsuz baktığımızda ise tavsiyelerimiz doğrultusunda konuyu yeniden ele alıyorlar. Doğrusu Devletimize duyduğumuz güven ve saygımız her geçen gün biraz daha katlanarak artıyor. İnşallah böyle de devam edecektir. Elbette ki Bakanlığımız bünyesinde ki ekibin prensipli, etik çalışma sistemini oluşturan ve çalışma azmini motive eden Sayın Bakanımızın iradesidir. Onun ortaya koyduğu bu güçlü irade, demokrasiyi özümseyen bir siyasetçi olduğuna dair açık bir delil. Biz de hizmetlerimizi ve gönlümüzü kendisine açtık. İnşallah yakın geleceğin internet kafeleri; esnafımızın ve ebeveynlerin hat safhada özlemini duyduğu ‘Aile Dostu İnternet Kafeler’ olacak. Bu işten Ebeveynler, çocuklarımız, gençlerimiz ve esnafımız; kısaca Ülkemiz kazançlı çıkacak.”dedi.

fusun nebil 200Füsun Sarp NEBİL İşletme sahiplerini birlik olarak haklarını beraberce korumaya davet etti.

Toplantıya konuşmacı olarak katkı sağlayan Füsun Sarp Nebil de internet kafeleri 1997 yılından bu yana yakından takip ettiğini söyleyerek işletmecilere bazı uyarılarda bulundu. 1997'de internet servis sağlayıcı (ALNET) kurucusu olarak girdiği internet sektöründe, 2000 yılından beri İnternet Kafelerin sorunlarına en fazla yer veren medya kuruluşu olan turk-internet.com sitesini yayınlayan Füsun Nebil, bazı konularda bilinçli olunması gerektiğine işaret etti. Nebil, ülkemizde BSA'nın yayınladığı % 66'lık korsan yazılım rakamını bu kapsamda değerlendirerek; "Telif hakkı konusu tabi ki önemli bir şey ama % 66-64 korsan rakamı gibi rakamlar da doğru değil. Tamamen masa başında uydurulmuş ve Türkiye'yi Avrupa nezdinde de, dünya nezdinde de karalayan bir rakam". Bu rakamları uzun süre sorguladıklarını ve AB'nin bu sözde korsan rakamı nedeniyle devleti baskı altına aldığını, bu yolla da devletin kaymakamının, polisinin, zaten zorla para kazanan İnternet Kafe sektörüne karşı yaklaşım göstermek zorunda bırakıldığını fark ettiklerini söyleyen Nebil, bu tür yaklaşımlara ve diğer zorluklara karşı, birlik olunması ve İnternet Kafe İşletmecileri Odası etrafında toplanılması gerektiğini söyledi. Nebil, gelişmiş ülkelerde esnafın ya da firmaların birlik olarak, hem devlet, hem de bu tür büyük firma baskılarına karşı haklarını koruyabildiklerini söyledi ve oda gibi kurumların etrafında birlik olarak güçlü bir kurum oluşturmayı başaran esnafın, bu baskılara karşı koymayı başarabileceklerini söyleyerek işletmecileri uyanık olmaya davet etti. 

gokhan ahi 200Av. Gökhan AHİ: İnternet Kafeler Devletin vatandaşa temas ettiği yerler.

Bilişim Hukuku Uzmanı Av. Gökhan AHİ de yaptığı konuşmada İnternet kafelerin toplum için faydalı olanlar olduğunu fakat bunun bir türlü fark edilemediğini söyledi. İnternet kafelerin devletin vatandaşa temas ettiği nokta olarak çok önemli olduğuna değinen Gökhan AHİ “bu alanlar demografik veri ve istatistik toplama alanları olarak kullanılması gerekiyor. Toplumun şikâyetlerini, devletten beklentilerini, taleplerini toplamak toplumun nabzını tutmak noktasında biçilmiş kaftan olduklarını düşünüyorum” dedi. Birçok Devlet okulunda BT sınıfı eksiği olduğunu ve BT sınıflarının da devlete sürekli ağır mali yükler getirdiğine işaret eden AHİ; “İnternet kafelerde bilgisayarlar sabahtan öğlene kadar 5 saat boş yatıyor. Devlet bu alanlardan Bilgisayar sınıfları olarak da faydalanmalıdır. İnternet kafeler Milli eğitim alt yapısına gönüllü destek verebilirler” diyerek internet kafelerden faydalanmasını bilmek gerektiğini söyledi. İnternet Kafelerin etik kriterleriyle fiziki ve hijyenik şartlarının öncelikli olarak ortaya konması gerektiğini de vurguladıktan sonra internet kafelerin karşılaştığı hukuki sorunlar hakkında kapsamlı bilgilendirmelerde bulundu.

musa savas 200İnternette ne aranacağını medya mı söylüyor?

Bilişim Muhabirleri Derneği başkanı Musa SAVAŞ yaptığı konuşmada internet kafe sektörüyle dört yıl önce tanıştığını söyledi. Sektör üzerine oynayan bazı firmaların icraatları kendisine anlatıldığında Ülke menfaatlerine zarar veriliyor diye düşündüğünü söyleyen SAVAŞ, o günden bu yana yazılar keleme aldığını ifade etti. Konuşmasında verdiği örneklerle salondaki dinleyicileri güldüren, güldürürken de düşündüren SAVAŞ, magazin gazetelerinin manşetlerinde yer alan isimlerin internet kafelere gelen müşteriler tarafından internet arama motorlarında arandığına, kendi yaşadığı olaylardan örnek vererek dikkat çekti. Konuşmasının sonunda işletmecilerin internet forumlarında kısmen örgütlü olduğunu, ancak gerçek hayatta sorunlarını çözmek istiyorlarsa birlik olmaları gerektiğine vurgu yaptı.

 

 

Haber Bülteni Aboneliği

captcha 

İletişim

map1
Adres: Osmanağa Mah. Halitağa Cad. Şemsitap Sok. No:8 D:3

34714 Kadıköy/ İST.

İstanbul
İnternet Kafecileri
Esnaf Odası Başkanlığı

  (+90) 0216 345 69 00

  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.